A méhpempő hatása a ciklusra rendkívül jelentős, tiszta formában igen kis mennyiségben rendelkezésre álló méhpempő számos pozitív élettani hatással bír az emberi szervezetre, ám a legnagyobb hatással egyértelműen a felborult hormonháztartásra van.
Mi az a méhpempő?
A méhpempő a méhek által előállított szupertáplálék, amellyel elsősorban a méhkirálynőt táplálják, aki ennek köszönhetően akár 4-5 évig is életképes és termékeny.
A méhpempőben lévő vitaminokkal, ásványi anyagokkal, nyomelemekkel, aminosavakkal, enzimekkel, fehérjékkel, valamint a további 150-féle biológiailag aktív anyaggal többek között képes stabilizálni a hormonműködést, így a teherbeesés elősegítése szempontjából az egyik leghatékonyabb természetes készítménynek számít.
A méhpempő hatásai az emberi szervezetre
A méhpempő nagy szerepet játszik számos betegség kezelésében, és az általános egészségmegőrzésben, továbbá pozitív hatással van a szervezet teljes endokrin rendszerére is.
A méhpempő hatásai többek között;
- a vérnyomás szabályozás,
- az immunerősítés,
- az inzulinrezisztencia,
- a cukorbetegség,
- a pajzsmirigyzavar,
- a PCOS,
- a méregtelenítés,
- a szív- és érrendszeri megbetegedések,
- a gyomor- és bélpanaszok,
- az idegrendszeri és depressziós problémák,
- a daganatos kórképek,
- a menstruációs ciklus zavarai,
- a meddőség,
- a klimax során érezhetőek.
A méhpempő hatásai közül egyértelműen kiemelkedik a hormonháztartásra gyakorolt befolyása.
Méhpempő hatása a hormonokra
A méhek szupertáplálékában lévő előhormonok és B-vitaminok közösen képesek a szervezetet rávenni olyan hormonok termelésére, amelyek szintje lecsökkent. A méhpempő hatása a hormonokra természetes megoldást nyújt például az inzulin, az ösztrogén, a progeszteron vagy épp a tesztoszteron hiányra, amivel a méhpempő kiválóan alkalmas a női és férfi reproduktív folyamatainak támogatására. A méhpempő így a termékenység esetén is érezteti pozitív hatását, hiszen a sikeres teherbeesés a rendszeres és tökéletesen funkcionáló ciklussal kezdődik.
Mivel a teljes endokrin rendszerre képes jótékonyan hatni, így nemtől és kortól függetlenül alkalmas a szervezet hormonháztartás-egyensúlyának megteremtésében, valamint fenntartásában.
Méhpempő menstruáció kapcsolata
A női ciklus milyensége – a menstruáció késése, rendszeressége, hossza – szembetűnő módon mutatja a hormonháztartás aktuális állapotát. Bárminemű hormonegyensúly felborulás azonnal érezhető menstruációs változást eredményezhet.
A normális ciklus hossza átlagosan 28 nap, de ettől eltérő időintervallum is normálisnak számít. Ez alapján a 25-31 napra bekövetkező vérzés sem nevezhető ritkának.
A női ciklus négy szakaszból áll:
- menstruációs szakasz
- follikuláris szakasz
- ovulációs szakasz
- luteális szakasz
A menstruációs vérzést a peteérés ideje határozza meg. Ez a folyamat az ösztrogén hormon segítségével veszi kezdetét, majd az folliculus stimuláló hormon (FSH) szabályozza, stimulálja a tüszőt, végül az agyalapi mirigy által termelt luteinizáló hormon (LH) csúcsán bekövetkezik az ovuláció, vagyis a peteérés – ennek a jeleivel egy korábbi cikkünkben már foglalkoztunk. A tüszőrepedés átlagosan a női ciklus 14. napján következik be, ennek során a megtermékenyítésre alkalmas petesejt kilökődik, és megkezdi útját a petevezetéken át a méhbe. A női nemi ciklus utolsó fázisa, a luteális szakasz általában 12-16 napos. Ennek során a kiürült tüsző elkezd sárgatest hormont termelni, mely megtermékenyítés esetén elősegíti a beágyazódást. Amennyiben a peteérést nem követi megtermékenyítés, bekövetkezik a menstruációs vérzés.
Méhpempő hatása a ciklusra: Miben segíthet a méhpempő menstruáció alatt?
- A méhpempő menstruáció késés, rendszertelenség fennállásakor képes optimalizálni a ciklus kezdetét, valamint hosszát, az általános női hormonháztartás egyensúlyának megteremtésével.
- A méhpempő menstruáció kimaradása esetén is hatalmas segítséget jelenthet. Képes ugyanis növelni annak a lutenizáló hormonnak a szintjét, amit az agyalapi mirigy szabadít fel a menstruációs ciklus közepén – támogatva ezzel a peteérést.
- A méhpempő menstruáció ciklus rövidülésekor képes segítséget nyújtani, hogy visszaálljon a normális ciklus hossza. Mitől rövidül a ciklus? A 40 év feletti nők esetén igen gyakori a rövidebb, akár 21-23 napos ciklus, ami a hormonháztartásban bekövetkező változások eredménye. Az életkor előrehaladtával rövidülő ciklus nem csupán kellemetlen, de akár olyan erős vérzéssel is járhat, ami komoly egészségügyi panaszokat eredményezhet.
Jól látható tehát, hogy a méhpempő menstruáció alatt, után és a vérzést megelőző időszakban is jótékony hatással lehet a női szervezetre. A normális ciklus hossza alatt ugyanis számos hormon játszik szerepet – mint például az ösztrogén, a progeszteron, az FSH és az LH –, melyek egyensúlyában a méhpempőben található előhormonok és más, a szervezet endokrin rendszerére ható anyagok hatalmas szerepet vállalnak.
Források:
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3277302/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9408743/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23065822/
- https://www.aafp.org/pubs/afp/issues/2003/0401/p1619.html
Egyetért vele vagy teljesen máshogy látja? Írja meg nekünk!